Projektowanie CAD

Projektowanie CAD to projektowanie wspomagane komputerowo (ang. Computer Aided Design), które dzięki wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i oprogramowania komputerowego wspomaga procesy projektowania. Początków nauki o projektowaniu CAD doszukiwać możemy się ponad 40 lat temu. Wtedy prof. Zbigniew Osiński z Politechniki Warszawskiej opublikował pierwszy skrypt dotyczący zasad wspomagania projektowania wyrobów. Nowy kierunek projektowania CAD (wspomaganego komputerowo) zrewolucjonizował pracę przeciętnego inżyniera. Czas potrzebny na zaprojektowanie wyrobu, czy konstrukcji znacznie się skrócił, a nanoszenie modyfikacji, czy aktualizacji stało się niezwykle łatwe.

W klasycznym podejściu do projektowania konstrukcji i wyrobów projektowany obiekt na samym początku powstawał w wyobraźni projektanta, który swoje wyobrażenia i przemyślenia przelewał na papier w postaci rysunków technicznych. W dzisiejszych czasach dzięki projektowaniu CAD mamy możliwość z niezwykle szybki sposób zaprojektować obiekt w trój wymiarze oraz automatycznie na podstawie projektowanego obiektu stworzyć dokumentację techniczną.

Istota projektowania CAD polega na cyfrowym modelowaniu geometrycznym mającym na celu opracowanie zapisu konkretnej konstrukcji wyrobu. Metodologia projektowania CAD jest szeroko wykorzystywana w takich dziedzinach jak: inżynieria mechaniczna, elektryczna, czy budowlana. W związku z tym, że w technice nie określa się co wchodzi w skład projektowania CAD, a co nie do jego zakresu możemy zaliczyć:

Równie szerokie jest zastosowanie projektowania CAD w różnych obszarach działalności inżynierskiej. Tego typu prace w dużym stopniu służą do optymalizacji konstrukcji oraz procesów, dzięki której możemy precyzyjnie przeprowadzić analizę kinematyczną oraz przeprowadzić modelowanie przepływów.

Szybki rozwój technologii i oprogramowania komputerowego sprawiły, że tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji stało się znacznie łatwiejsze i szybsze dzięki projektowaniu CAD. Jednym z liderów w swojej branży jest firma 3D Mold, który od lat zajmuje się wspomaganiem przedsiębiorstw w tej dziedzinie.