logo

ENGINEERING, TECHNOLOGY
& DESIGN SOLUTIONS

Projektowanie CAD

  

1

Pomysł-koncepcja

Proces wdrażania nowego projektu zaczyna się od pomysłu. Klient przedstawia nam swoje oczekiwania w stosunku do produktu, a my pomagamy w znalezieniu najlepszych rozwiązań i wdrażamy projekt.

2

Projektowanie CAD

Po omówieniu możliwych rozwiązań produktu i oszacowaniu budżetu, w naszym biurze konstrukcyjnym przystępujemy do projektowania. Powstaje projekt CAD, w którym można zweryfikować i dopasować wirtualnie wyrób. Na tym etapie jesteśmy wstanie przesłać Państwu model CAD i wizualizacje produktu w formie zdjęć lub filmu.

Projektowanie

 

3

Stworzenie prototypu

Po wstępnej akceptacji przez Państwa projektu CAD, przystępujemy do wykonania prototypu. Dzięki szybkiemu wykonywaniu prototypów (Rapid Prototyping) na wydruku 3D możemy zobaczyć realny produkt. Istnieje również możliwość przesłanie prototypu w celach marketingowych lub weryfikacji założeń wstępnych.

4

Analiza, testowanie i optymalizacja prototypu

W żadnym przedsiębiorstwie nie wydaje się pieniędzy na tworzenie nowego projektu zanim nie dokona się wszelkiego rodzaju obliczeń i symulacji. Przy projektowaniu np. samochodu, sprawdza się przewidywany opór aerodynamiczny, wytrzymałość konstrukcji i szereg innych elementów. Im więcej dokona się symulacji testów i optymalizacji, tym więcej producent zaoszczędzi pieniędzy, a poszczególne elementy będą doskonalsze. Jest to jeden z najważniejszych etapów, który dzięki zastosowaniu innowacyjnych technik umożliwia:
 • analiza naprężeń, drgań, wyboczenia, zmęczenia
 • analiza statyczna części, złożeń, konstrukcji spawanych, blach
 • analiza kinematyki
 • analiza ciśnienia
 • analiza kompozytu
 • symulację przepływów cieczy i gazów
 • symulację wtrysku
 • optymalizację kształtu wyrobów
 • optymalizację masy wyrobów

5

Projektowanie produktu

Biuro konstrukcyjne 3D Mold używając oprogramowania CAD, wykona finalny model 3D narzędzia. Po omówieniu podstawowych parametrów i zaakceptowaniu dokumentacji technicznej rozpoczyna się proces konstrukcji produktu.

6

Wykonanie produktu

Kolejny etap to wykonanie poszczególnych elementów narzędzia. Wytwarzanie narzędzi przebiega w bliskim kontakcie z Klientem. Ciągła kontrola jakości podczas fazy testowania jak i wytwarzania narzędzi gwarantuje efektywny proces wdrażania nowego produktu, rezultatem czego jest wysokiej jakości wyrób końcowy.
 

Projektowanie

 

7

Produkcja

Końcowym etapem o strategicznym znaczeniu jest produkcja. Prowadzimy nadzór wdrożenia narzędzia od momentu jego zaprojektowania poprzez jego wykonanie, uruchomienie i sprawdzenie w pracy ciągłej.

Biuro konstrukcyjne 3D Mold posiada wykwalifikowaną kadrę inżynierską, która jest do Państwa dyspozycji na każdym etapie realizacji projektu.

  
Projektowanie CAD

Na czym polega projektowanie CAD?

  
Projektowanie CAD to projektowanie wspomagane komputerowo (ang. Computer Aided Design), które dzięki wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i oprogramowania komputerowego wspomaga procesy projektowania. Początków nauki o tej dziedzinie inżynierii doszukiwać możemy się ponad 40 lat temu. Wtedy prof. Zbigniew Osiński z Politechniki Warszawskiej opublikował pierwszy skrypt dotyczący zasad wspomagania projektowania wyrobów. Nowy kierunek projektowania CAD (wspomaganego komputerowo) zrewolucjonizował pracę przeciętnego inżyniera. Czas potrzebny na zaprojektowanie wyrobu, czy konstrukcji znacznie się skrócił, a nanoszenie modyfikacji, czy aktualizacji stało się niezwykle łatwe.
 
W klasycznym podejściu do projektowania konstrukcji i wyrobów projektowany obiekt na samym początku powstawał w wyobraźni projektanta, który swoje wyobrażenia i przemyślenia przelewał na papier w postaci rysunków technicznych. W dzisiejszych czasach dzięki projektowaniu CAD mamy możliwość z niezwykle szybki sposób zaprojektować obiekt w trój wymiarze oraz automatycznie na podstawie projektowanego obiektu stworzyć dokumentację techniczną.
 
Istota tej metody polega na cyfrowym modelowaniu geometrycznym mającym na celu opracowanie zapisu konkretnej konstrukcji wyrobu. Metodologia ta jest szeroko wykorzystywana w takich dziedzinach jak: inżynieria mechaniczna, elektryczna, czy budowlana. W związku z tym, że w technice nie określa się co wchodzi w skład projektowania CAD, a co nie do jego zakresu możemy zaliczyć:
 • odwzorowanie konstrukcji za pomocą komputera w tym:
 • modelowanie cyfrowe, dzięki któremu możemy tworzyć cyfrowe makiety wyrobu;
 • tworzenie dokumentacji rysunkowej z modeli cyfrowych;
 • wykorzystanie komputera jako swoistego rodzaju deski kreślarskiej do kreślenia.
Równie szerokie jest zastosowanie projektowania CAD w rożnych obszarach działalności inżynierskiej. Tego typu prace w dużym stopniu służą do optymalizacji konstrukcji oraz procesów, dzięki której możemy precyzyjnie przeprowadzić analizę kinematyczną oraz przeprowadzić modelowanie przepływów.
 
Szybki rozwój technologii i oprogramowania komputerowego sprawiły, że tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji stało się znacznie łatwiejsze i szybsze dzięki projektowaniu CAD. Jednym z liderów w swojej branży jest firma 3D Mold, który od lat zajmuje się wspomaganiem przedsiębiorstw w tej dziedzinie.
  
Copyright © 2022 Biuro konstrukcyjne 3D Mold | All rights reserved.
Design by WebStudioDesign

Please publish modules in offcanvas position.