logo

ENGINEERING, TECHNOLOGY
& DESIGN SOLUTIONS

Druk 3D

Druk 3D

  
Drukowanie 3D to przede wszystkim proces wytwarzania obiektów w trójwymiarze na podstawie zaprojektowanego komputerowo modelu. Kiedyś była to idealna metoda szybkiego prototypowania, używana głównie do budowania samych prototypów. Szybki rozwój technologii i wykorzystanie drukarek 3D spowodowało, że druk 3D stał się również metodą wytwarzania gotowych wyrobów takich jak: zabawki, ubrania, czy protezy i części ciała.
 
W 1984 roku Charles Hull opracował technologię stereo litograficzną (SLA), która stanowi podwaliny dzisiejszego druku 3D. Hull w toku wielu lat badań i eksperymentów, założył firmę 3D Systems, która do dziś zajmuje się produkcją drukarek 3D.   Pierwsze drukarki 3D pracowały podobnie do drukarek atramentowych, które zamiast tonera z atramentem posiadały wkład na odpowiedni rodzaj materiału np. plastik, polimery, tytan, czy złoto lub srebro. W latach 90-tych nastąpił szybki rozwój technologii druku 3D, pierwsze prototypy drukarek 3D produkowane przez 3D Systems potrafiły wydrukować np. mały prototyp kranu.  Koniec lat 90-tych to również pierwsze próby wykorzystania metody druku 3D w medycynie. Pierwszym wyhodowanym organem w laboratorium był pęcherz wydrukowany w 3D oraz pokryty komórkami pacjenta. W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwią wydrukowane protezy, implanty szczęki, czy wydrukowana w 3D nerka.
 
Pomimo niewątpliwych zalet druku 3D w naszym codziennym życiu musimy pamiętać, że druk 3D posiada również kilka ograniczeń. Drukowanie w 3D nie odbywa się tak szybko jak zwykły druk na przeciętnej atramentówce. To proces znacznie bardziej złożony. Nie jest to związane z ograniczeniami technologicznymi lub ze zbyt słabym sprzętem – dzieje się tak ponieważ wyrób musi posiadać odpowiednią wytrzymałość oraz być wykonany dokładnie. Bez wątpienia druk 3D jest wymagający – samo posiadanie drukarki 3D nie gwarantuje sukcesu. Warto znać jakiekolwiek oprogramowanie z klasy CAD, by nasze wydruki i przygoda z drukiem 3D trwała dłużej. Wszystkie ograniczenia druku 3D spowodowane są niezwykłą dynamiką w rozwoju technologii. Jest to w miarę nowa technologia, która na ten moment jest na etapie rozwoju.
 
W dzisiejszych czasach druk 3D jest wykorzystywany na szeroką skalę w branżach przemysłowych, lotniczych, motoryzacyjnych, czy w medycynie. Możemy zatem powiedzieć, że zdecydowanie wprowadzenie technologii druku 3D zrewolucjonizowało nasz życie.  Możemy sądzić, że druk 3D nie zastąpi tradycyjnych linii produkcyjnych w wielkich fabrykach, które tworzą przedmioty masowego użytku, natomiast z pewnością sprawdzi się tam, gdzie potrzeba indywidualnego podejścia do wyrobu. Daje to możliwość stworzenia zupełnie nowego typu usług – produkcji na zamówienie (Print on demand).
  
Copyright © 2022 Biuro konstrukcyjne 3D Mold | All rights reserved.
Design by WebStudioDesign

Please publish modules in offcanvas position.