Pierwsza prasa do formowania wtryskowego powstała ponad 100 lat temu. Maszyna była prosta, ale skuteczna - dlatego wraz z nią narodziła się branża, która na zawsze zmieniła produkcję. Projektowanie form wtryskowych to ważny element tego procesu. Dowiedz się więcej na ten temat!
Projektowanie form wtryskowych - podstawy
Prawie każda plastikowa część wokół Ciebie została wyprodukowana przy użyciu formowania wtryskowego: od części samochodowych, przez obudowy elektroniczne, aż po sprzęt kuchenny.
Pierwszym krokiem tego procesu jest zaprojektowanie modelu części, które później zostaną wyprodukowane. Bierze się pod uwagę czynniki takie jak:
- kształt i wymiary - formy wtryskowe muszą być zaprojektowane tak, aby dokładnie odwzorować kształt i rozmiar produktu, który ma zostać wytworzony;
- temperatura - pozwala na topnienie materiału oraz na jego równomierne rozprowadzenie w formie wtryskowej;
- ciśnienie - wpływa na jakość formowania, a także na zużycie materiału, którego ilość musi być dostosowana do ciśnienia wtrysku;
- czas wtryskiwania - to od niego zależy na wydajność całego procesu oraz jakość końcowego produktu.
Kolejnym krokiem jest wykonanie prototypu formy wtryskowej – na tym etapie przeprowadza się także testy pod kątem wydajności. Wszystko działa poprawnie? Czas przystąpić do produkcji!
Jakie formy wtryskowe projektujemy?
Główne cechy zaprojektowanych przez biuro konstrukcyjne 3D Mold form to:
- wielogniazdowe;
- dwukomponentowe - przekładane robotem z gniazda do gniazda(np. obtrysk z TPE);
- gorącokanałowe - z zamykanymi iglicami; (bez iglic również);
- z wtryskiem bocznym;
- zimnokanałowe;
- z wieloma płaszczyznami podziału;
- formy z dodatkowym spychaniem od strony matrycy (mechanicznie / hydraulicznie);
- z dodatkowym zastosowaniem pneumatyki (dodatkowe ruchy - np. małe suwaki);
- na wypraski cienkościenne;
- na wypraski techniczne (automotive/ industry/ medical);
- z zastosowaniem suwaków / suwaków skośnych / szczęk;
- z wielotaktowym sposobem wypychania;
- szybkobieżne - z krótkim czasem cyklu;
- wielowariantowe;
- zgodnie z wytycznymi klienta;
- prototypowe;
Czym są formy dwukomponentowe?
W formach dwukomponentowych wykorzystuje się więcej niż jeden materiał do formowania każdej części. Przy jakich projektach takie rozwiązanie może się przydać?
- Niestandardowe wymagania jakościowe. Formy 2K pomagają w dopracowaniu właściwości materiału. Dzięki formowaniu z różnych tworzyw można osiągnąć na przykład większą elastyczność, odporność na ciepło, promieniowanie UV.
- Względy estetyczne. Użyteczność to nie wszystko – wiele projektów zakłada także określony design. Formowanie dwukomponentowe to często szybszy i wydajniejszy sposób na osiągnięcie tego samego efektu. Po co marnować czas i środki na malowanie każdego elementu z osobna, skoro możesz zdecydować o jego wyglądzie już na samym etapie projektowania?
- Bardzo złożone projekty części. Czeka Cię złożony lub wieloskładnikowy projekt, w którym pojedyncza forma może być nieopłacalna lub niemożliwa do wyprodukowania? Dzięki formom dwukomponentowym możesz łączyć proste elementy, tworząc bardziej złożone części – i to przy znacznie większej opłacalności.
Warto pamiętać, że formy 2K nie sprawdzą się w każdych warunkach. Jeśli projekt wymaga określonych właściwości materiału – na przykład w zastosowaniach spożywczych lub medycznych – formowanie dwuskładnikowe może zagrozić właściwościom materiału.
Dlaczego biuro konstrukcyjne 3D Mold?
Nasze biuro konstrukcyjne od lat współpracuje z klientami przy licznych projektach. Mamy ogromne doświadczenie w projektowaniu form wtryskowych, a przy tym stale się rozwijamy – zarówno pod kątem kompetencji, jak i wykorzystywanych technologii.
Potrzebujesz zaufanego partnera w procesie produkcyjnym? Skontaktuj się z biurem konstrukcyjnym 3D Mold!