Frezowanie CNC jest jednym z najczęstszych procesów związanych z produkcją złożonych części. To subtraktywna metoda produkcji, która wykorzystuje komputerowe systemy sterowania numerycznego do automatyzacji procesu.
Proces frezowania CNC
Pierwszym krokiem jest stworzenie wirtualnej reprezentacji produktu końcowego w oprogramowaniu CAD. Kolejnym krokiem jest wykonanie programu z pulpitu operatora lub przy pomocy CAM - komputerowe wspomaganie wytwarzania. Istnieje wiele potężnych programów, które pozwalają użytkownikowi stworzyć kod G niezbędny do obróbki - język maszyny.
Następną rzeczą jest konfiguracja maszyny. Chociaż maszyny CNC wykonują obróbkę automatycznie, wiele innych aspektów procesu wymaga ręki operatora maszyny. Na przykład mocowanie przedmiotu obrabianego do stołu roboczego, a także mocowanie narzędzi frezujących do wrzeciona maszyny. Frezowanie ręczne w dużej mierze zależy od operatorów, podczas gdy nowsze modele frezarek CNC mają bardziej zaawansowane systemy automatyzacji.
Po zakończeniu konfiguracji początkowej operator po raz ostatni sprawdza program maszyny, a następnie daje maszynie zielone światło do uruchomienia.
Zalety frezowania CNC
Proces frezowania wykorzystuje obracające się narzędzie, które styka się z obrabianym przedmiotem w celu odcięcia wiórów. Ciągłe cięcie daje pożądany kształt. Proces frezowania składa się zwykle z kilku różnych operacji, ale zależy to od kształtu produktu końcowego i stanu surowego elementu. Często frezowanie jest konieczne, aby uzyskać precyzyjne wykończenie i dodać kilka funkcji, takich jak rowki lub otwory gwintowane.
Rodzaje frezarek CNC
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian. Istnieje również wiele sposobów klasyfikacji. Podstawy pozostają wszędzie takie same, z kilkoma modyfikacjami, które dają więcej możliwości, a tym samym inny typ frezarki.
Najpopularniejszymi frezarkami są:
- frezarka pionowe.
- frezarka poziome.
- frezarka uniwersalne.
- frezarka łożowa
- frezarka kolanowa
- frezarka ramowa
Frezowania CNC - zastosowanie
Frezowanie nadaje się do wielu różnych funkcji, w tym gwintowania, fazowania, dłutowania itp. Pozwala to na tworzenie złożonych projektów na jednym centrum frezarskim CNC z godną pozazdroszczenia dokładnością. Te tolerancje obróbki CNC mogą wynosić nawet +/- 0,003 mm.
Odpowiednie materiały
Frezowanie CNC może być stosowane na wielu różnych materiałach. Wybór oczywiście sprowadza się do wymagań. Proces selekcji składa się z następujących kroków:
- tworzenie geometrii części;
- określenie sił działających na część;
- określanie właściwości materiału na podstawie wyników;
- stworzenie listy możliwych materiałów;
- wybór takiego, który spełnia wymagania z najlepszym współczynnikiem opłacalności;
- upewniając się, że materiał nadaje się do frezowania.
Metale nadające się do frezowania CNC:
- Stal miękka
- Stal nierdzewna
- Stal narzędziowa
- Aluminium
- Mosiądz
Tworzywa nadające się do frezowania:
- Nylon
- Poliwęglan
- POM
- PTFE
- HDPE
- ABS
- Drewno
Po dokonaniu wyboru nadszedł czas, aby wybrać solidnego wykonawcę do zlecenia. Jeśli poszukujesz firmy do pomocy przy frezowaniu tworzyw sztucznych czy metali, serdecznie zapraszamy do współpracy.