Zastanówmy się, jak czasochłonna była produkcja w przeszłości. Mowa o sile roboczej i zasobach, ale przede wszystkim o czasie, jaki zajęło opracowanie nowego rozwiązania i wdrożenie go w fabrykach. W dzisiejszych czasach poczyniono ogromne oszczędności w tym zakresie. Cała branża działa znacznie sprawniej. Rozwinię to łańcuchy dostaw, a konsumenci coraz częściej domagają się nowych technologii.
Automatyzacja a przyszłość
W nowoczesnej fabryce automatyzacja produkcji, automatyzacja procesów czy roboty odpowiadają za zarządzanie produkcją, realizację całego procesu i utrzymanie najwyższego standardu pracy przy minimalnym zużyciu energii. Tak dziś wyglądają najbardziej zaawansowane linie produkcyjne.
Automatyzacja to nic innego jak znaczne ograniczenie lub zastąpienie ludzkiej pracy fizycznej i umysłowej przez pracę maszyn działających na zasadzie samoregulacji i wykonujących określone czynności bez udziału człowieka.
Co to jest automatyzacja produkcji?
Termin automatyzacja produkcji oznacza wdrażanie rozwiązań, które pozwalają na zwiększenie udziału maszyn w procesach produkcyjnych przy jednoczesnej redukcji czynnika ludzkiego. Przejmując zadania wymagające niezwykłej precyzji i dokładności, najtrudniejsza lub najbardziej monotonna praca robotów odciąża pracowników, pomaga zwiększyć produktywność i optymalizuje koszty produkcji.
Zautomatyzowane linie produkcyjne
Zautomatyzowana linia produkcyjna składa się z szeregu stacji roboczych połączonych systemem transferowym w celu przenoszenia części między stacjami. Jest to przykład stałej automatyzacji, ponieważ linie te są zwykle skonfigurowane do długich serii produkcyjnych, być może wytwarzają miliony jednostek produktów i działają przez kilka lat między przezbrojeniami. Każda stacja jest zaprojektowana do wykonywania określonej operacji przetwarzania, tak że część lub produkt jest konstruowany stopniowo w miarę postępu wzdłuż linii.
Automatyzacja procesów produkcyjnych i jej zalety
Robotyzacja zakładu produkcyjnego to proces, który nieuchronnie wiąże się z modernizacją ciągu technologicznego - w całości lub w części oraz optymalizacją procesów produkcyjnych pod kątem dalszej ich automatyzacji.
Roboty oferują producentom wiele korzyści. Mogą działać w niebezpiecznych, niebezpiecznych środowiskach ich stała dokładność redukuje błędy, a ostatecznie marnotrawstwo i koszty mogą pracować w sposób ciągły, bez odpoczynku, wakacji czy przerw na herbatę i wyróżniają się w wykonywaniu powtarzalnych, często nudnych zadań, które w przeciwnym razie mogłyby prowadzić do wypadków, gdy są obsługiwane przez człowieka.
Korzyści z automatyzacji to m.in.:
- zwiększone bezpieczeństwo pracowników
- skrócony czas realizacji
- zwiększona wydajność produkcji
- mniejszy wpływ na środowisko
- niższe koszty eksploatacji
- lepsze planowanie